• Zaloguj Zarejestruj

    Zbieraj

    Nagrody

    Społeczność

    Jak to działa

    Interested in getting rewards for free?
    $5 for every new user with code: EARNWEB5
    Register in browser or download mobile app to redeem your bonus:
    Register Download
    Earnweb QR

    Jak poprawnie pisać artykuły i komentarze?

    Jak pisać poprawnie komentarze i artykuły? Wydaje się proste i oczywiste, a jednak masę materiałów trzeba odrzucać. Dlaczego? Może taki artykuł o pisaniu innych artykułów coś pomoże...


    Zacznijmy może od kilku podstawowych zasad, które należy przestrzegać w dowolnej wypowiedzi pisemnej:

    1) Pisz na temat:
    • jeśli problem / temat został wyczerpany to nie pisz dalej- możesz zasłonić spamem właściwą odpowiedź
    • pisz wtedy kiedy masz faktycznie coś do przekazania
    • nie mieszaj wątków- temat w grze przykładowo Crossout nie służy do dyskutowania o tym czy lepszy jest Wart Thunder czy WoT; takie coś robi straszny bałagan i spam na forum
    2) Pisz zgodnie z wymaganiami pisowni i kultury
    • pisz grzecznie, nie obrażaj innych jeśli mają odmienne zdanie
    • pisz tak, żeby dało się to zrozumieć bez problemu i męczenia; szczególną uwagę zwracam na to żeby przeczytać chociaż raz swoją własną wypowiedź zanim się ją opublikuje- można w ten sposób uniknąć masy błędów. Pomocne jest też czasem przerzucenie jakiegoś dłuższego tekstu do dowolnego edytora tekstu, żeby wyszukać szybko błędy ortograficzne i literówki - z niewiadomych powodów funkcja ta jest niedostępna przy pisaniu komentarzy
    Poza tym należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
    - znaki interpunkcyjne (brak przecinka może zmienić kontekst zdania)
    - duże litery - zaczynanie zdań po kropce od małej litery sprawia że tekst się zlewa i trudniej się taki tekst czyta
    - przerwy i wcięcia w tekście. Niby kosmetyka, ale tekst który nie ma przerw, jednolita ściana tekstu i źle wygląda i źle się czyta, ciężko rozeznać się w  wątkach
    • wyróżniaj części tekstu które zawierają szczególnie ważną informację (dotyczy dłuższych form, szczególnie artykułów). Po to piszesz, żeby coś przekazać



    A teraz coś ciekawszego czyli dlaczego w ogóle warto pisać zgodnie z regułami?

    Cóż, przede wszystkim myślę że większość z użytkowników korzysta z funkcji portalu przede wszystkim dla Kamieni Dusz. Więc po co się męczyć nad sensem i poprawnością, skoro można walnąć w klawiaturę i stworzyć "ogoginaorijg" i wstawić jako komentarz? (czy nawet wypełnić nimi cały artykuł co też już widziałem parę razy) Odpowiedź jest prosta: BO SPAM NIC NIE DA! Dlaczego? Ponieważ spam jest zgłaszany i w przypadku artykułów po prostu odrzucany. No dobra, a komentarze? Tyle osób pisze dla expa... OK. Ale tu też to nie zadziała zbyt dobrze. Niby dostaniesz ten exp... (przypominam że zgodnie z tym co można wyczytać w FQ [zalecam do przejrzenia tak w ogóle] to expa dostaje się tylko za 5 komentarzy na dobę) Czyli od razu możecie sobie podarować większy spam i zdziwienie "czemu nie dostaję expa". A co z tymi 5 komentarzami? W przypadku spamu dostaniecie ten exp, pewnie, bo to automat. ALE! Spam może być zgłoszony przez użytkowników albo zauważony przez support / administrację. I wtedy TRACICIE exp za karę. I nagle jesteście do tyłu z expem... I po co wam to było...? Piszcie porządne, zgodne z zasadami komentarze, a forum będzie ładniejsze i użyteczniejsze, a expa też dostaniecie.

    No to może jakiś przykład...
    09KrTsQdt1fVrjDy3EWM9mlxWiiU9d.png
    Myślę że komentarz mówi sam za siebie. Spam w komentarzach to prawdziwa plaga, nie powielajcie jej.



    KILKA PORAD ODNOŚNIE PISANIA ARTYKUŁÓW:


    - piszcie zgodnie z powyższymi zasadami, mam nadzieję że to oczywiste...

    - piszcie na temat artykułu- niby banał, ale jak ktoś wchodzi w dany temat a tam znajduje zupełnie inne informacje... taki artykuł pewnie nawet nie zostanie dopuszczony.... nie "lejcie też wody". przekażcie co macie do powiedzenia i kończcie

    - grafika... po co? bo taki wymóg. ale nie tylko- grafika w przypadku gier pomaga zorientować się w ogólnym wyglądzie gry bez szukania jej w źródłach zewnętrznych i odrywania się od artykułu. Czasem natomiast jest bardzo pomocna żeby zorientować się o czym autor w ogóle mówi.

    - podarujcie sobie autoreklamę i antyreklamę- komentarze w stylu jaki ten artykuł nie jest wspaniały nic nie wnoszą, a nastawiają negatywnie, bo autor próbuje narzucić opinię czytelnikowi. Tak samo kilkukrotnie już spotkałem się "Poświęciłem X godzin na pracę z tym artykułem, odrzuciło mi już 5 razy więc zaakceptujcie w końcu".... To jakiś żart? Artykuł ma być zrobiony dobrze. Kropka. A branie na litość i przytaczanie jaki to autor nie jest biedny sugeruje tylko jedno - pisał ten artykuł już kilka razy i robił to na odwal, skoro został odrzucony. To w sumie kolejny też pewnie taki będzie.... Czyli właśnie uzyskaliście efekt przeciwny do zamierzonego, bo na starcie zraziliście czytelnika do artykułu

    - nie róbcie agresywnej i nachalnej reklamy gry, albo co gorsza własnego profilu. To nie jest coś co chcemy czytać w poważnym artykule

    -W przypadku artykułów stanowiących recenzję jakiejś gry, czy wyrażającej opinię na jej temat- starajcie się bazować na faktach a nie emocjach. Swoje zdanie i stanowisko poprzyjcie dowodami i przykładami
    Przykład: "Gra jest słaba bo mi się nie podoba"...   Co to w ogóle za opinia jest...
                     "Gra jest słaba ponieważ grafika jest przestarzała, system sterowania jest nieintuicyjny, a sama rozgrywka nudzi się po 15 minutach"... Brzmi już lepiej prawda?


    Chyba na tyle... Dzięki za lekturę, mam nadzieję że komuś to pomoże i będzie dzięki temu mniej spamu a więcej dobrych artykułów :)

    10 maja 2020 19:27 324
    0

    łał ale tego dużo. Punkt dla ciebie że się napracował*ś, doceniam to. Mógłby być z tego dobry artykuł

    10 maja 2020 19:37 324
    0

    Ale długie...napewno się przyda

    11 maja 2020 13:18 324
    0

    Aby skomentować musisz być zalogowany!

    Zaloguj się