• Zaloguj Zarejestruj

    Zbieraj

    Nagrody

    Społeczność

    Jak to działa

    Wejdź na nową stronę do zarabiania - Earnweb.com

    TFT - co robić, aby zwyciężać? Cz.1

    Cześć!
     Witam Ciebie bardzo serdecznie w mojej nowej serii poradników - skupimy się na Potyczkach Taktycznych (TFT). Mam nadzieję, że seria bardzo ciepło się przyjmie i będziecie chcieli jej kontynuacji - napiszcie w komentarzach! Dzisiaj skupimy się na podstawach - opiszę je Wam w tym oto poradniku!
    Informacja do sprawdzających: Pisałem ten artykuł przez 3 godziny, a Wy stwierdzacie, że jest on plagiatem, bądź spamem?! Włożyłem w niego wiele wysiłku, a żadnego, nawet zdania nie zapożyczyłem z innych stron! Posłużyłem się jedynie zdjęciami (wg. mnie bardzo pomocnymi) z oficjalnej strony Riot Games (z którą, jak mniemam Gamehag utrzymuje współpracę). Uważam osobiście, że nowi gracze, którzy mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z TFT uznają te informacje (napisane po naszemu - "graczowemu") za pomocne. Doceńcie, proszę moje starania i wysiłek włożony za napisanie tego artykułu. Uważam, że doszło pomiędzy nami (mną i sprawdzającymi użytkownikami) do małego nieporozumienia, dlatego pozwoliłem sobie skopiować treść mojego odrzuconego artykułu. Pozdrawiam.
     Zapraszam serdecznie!


    - Czym są Potyczki Taktyczne (TFT)?

      Potyczki taktyczne, w skrócie TFT są najnowszym trybem wprowadzonym do gry League of Legends. Z tego co nam wiadomo, tryb ten pozostanie z nami już na stałe. TFT jest wyzwaniem strategicznym z dawką losowości. Wcielamy się w nim w tzw. "Małą Legendę" (ang. "Little Legend"), którą dowodzimy naszą armią, ale o tym później. W grze jest w każdym meczu 8 graczy, a my jesteśmy jednym z nich. Gra kończy się, gdy przy życiu pozostanie jedna Mała Legenda.

    - Co jest celem rozgrywki?

      Naszym zadaniem w każdym meczu Potyczek, jest zbudowanie jak najsilniejszej armii, z jak największą ilością potężnych synergii (choć niekoniecznie, ale o tym w przyszłych poradnikach). Mamy budować się w zależności od zdobywanych postaci ze wspólnego losowania oraz sklepu, a także zależnie od taktyk obranych przez naszych rywali. Wiele potężnych dróg jest kontrowanych przez inne, mniej znane i mające problemy z innymi. 

    - Jak się dzielą postaci?

      Każda postać ma swoje pochodzenie oraz klasę. Większość z nich ma unikalne połączenia pochodzenia z klasą, ale są jednak wyjątki, np. Veigar + Lulu. Większość bohaterów ma tylko 1 pochodzenie oraz jedną klasę, ale nie tyczy się to wszystkich. Do tych championów można zaliczyć Kennena, Gp'ka, Gnara i Swaina. Oprócz tych kategorii, można bohaterów podzielić jeszcze w zależności od ich Tieru. Im Tier jest wyższy, tym postać trudniej zdobyć i w większości będzie ona potężniejsza. W grze mamy 5 Tierów:
    • Tier 1. - koszt 1 Gold, np. Darius, Garen, itp.
    • Tier 2. - koszt 2 Gold, np. Shen, Lucian, itp.
    • Tier 3. - koszt 3 Gold, np. Kennen, Shyvana, itp.
    • Tier 4. - koszt 4 Gold, np. Gnar, Brand, itp.
    • Tier 5. - koszt 5 Gold, np. Kayle, Swain, itp.
      Dzielimy ich jeszcze w zależności od ich poziomu gwiazdek - jedno-, dwu-, lub trzy- gwiazdkowi. Jak można się łatwo domyślić, postać 3-gwiazdkowa będzie lepsza od 1-gwiazdkowej. Ulepszanie gwiazdek do trzech jest trudniejsze w przypadku bohaterów o wyższym Tierze. Chodzi mi o to, iż najłatwiej jest ulepszyć postać Tieru 1., a ulepszenie postaci Tieru 5. graniczy z cudem (osobiście nie słyszałem o żadnym przypadku dokonania tego przez jakiegokolwiek z graczy).

    - Jakie mamy pochodzenia i jakie klasy?

      Posortowanie bohaterów w zależności od ich pochodzenia i klasy możecie znaleźć w poniższej tabelce (brakuje tutaj jednak Twisted Fate'a, który jest Piratem oraz Czarodziejem):
    ElRmzvrHC8Yr0BZ6K2OznmFKqRvIT4.jpg
    - Jak wygląda interfejs rozgrywki?

      W tym podpunkcie opiszę Wam jak wygląda interfejs i za co odpowiadają poszczególne rzeczy:
    H27uJa6jIN1X7zHXYBP6XQZYgvbEa6.jpg
    1. Mała Legenda - Wasz stworek, którym sterujecie w trakcie rozgrywki oraz podczas wyboru postaci z losowania.
    2. Wasza strefa - tutaj przed rozpoczęciem każdego meczu ustawiacie Wasze jednostki i stąd ruszają one do boju.
    3. Ławka - w tym miejscu znajdują się postaci nie wystawione przez Was na pole bitwy.
    4. Sklep - to właśnie stąd kupujecie wasze jednostki do waszej armii. Na jego górze obok ikony waluty w League, możecie zobaczyć ile złota posiadacie. Po lewej stronie macie kłódkę do zablokowania aktualnej oferty na następną rundę, przez co nie odświeży się ona automatycznie. Pod nią macie przycisk do wymiany oferty, co kosztuje 2 szt. złota, a pod nim przycisk do kupna doświadczenia (4 exp za 4 Golda).
    5. Synergie - zamieszczone są tutaj Wasze synergie, zdobywane przez aktualnie posiadanych przez Was postaci a także przez niektóre przedmioty.
    6. "Ekwipunek" - mieszczą się tutaj Wasze przedmioty, gotowe do rozdania na bohaterów. Na początku każdej potyczki pojawia się tutaj również Wasza Mała Legenda. Oczywiście NIE jako przedmiot!
    7. Bank, "Garnuszki ze złotem" - w tym miejscu możecie zobaczyć ile dodatkowego złota dostajecie za każdą rundę, a także ile dostają go wasi przeciwnicy! Każdy garnuszek oznacza 1 dodatkowy Gold w każdej rundzie, a zdobywa się go przez posiadanie 10 szt. złota za każdy. Wykorzystajcie to do szpiegowania waszych rywali!
    8. Tabela wyników - tutaj widzicie aktualną ilość zdrowia każdego z graczy, i jego miejsce w rankingu. Przeciwnicy również widzą identyczną tabelę, różniącą się jedynie podświetleniem innej Małej Legendy z nickiem gracza.
    9. Wskaźnik etapu - stąd możecie wyczytać jaki jest aktualnie etap, a także posługując się ikonami jaką rundę wygraliście, którą przegraliście, w jakiej aktualnie się znajdujecie, a także jakie Was jeszcze czekają!
    10. Wasza drużyna (ilość) oraz aktualne "zjawisko - znajduje się tutaj ilość zapełnionych i możliwych miejsc w waszej drużynie lub aktualne zjawisko w etapie, np. "przybywanie".
    11. Miejsce wroga - znajduje się tutaj odwzorowanie waszej mapy, tylko że zamiast waszych rzeczy są tam rzeczy wroga.
      Tak prezentuje się interfejs rozgrywki w Potyczkach Taktycznych.

    - Jak się dzielą etapy?

      Etapy w grze można podzielić na 3:
    1. Wspólne wybieranie - w tym etapie, zwanym przez wielu "Karuzelą" wszyscy gracze wybierają bohaterów wraz z posiadanymi przez nich przedmiotami spośród wylosowanych 10. Pierwsze dobieranie jest wyścigiem, w którym nie mamy za dużo czasu na zastanowienie się nad tym, którą postać lub który przedmiot chcemy dostać. Następne dobierania po 1. są spokojniejsze. Gracze wybierają dwójkami - począwszy od najsłabszych graczy (uwzględniając ich HP) do tych najlepszych. 4 losowanie jest szczególne: jest szansa na pojawienie się u każdego bohatera w pełni złożonego przedmiotu (tego z 2 itemów "składowych"), jednak nie jest ona wielka. Na końcu dodam, że na każdym losowaniu poszczególny bohater może pojawić się tylko raz, itemy jednak mogą występować w różnych ilościach.
    2. Walka PvE - taki etap oznacza walkę ze stworami lub potworami. W tej rundzie jako jedynej mogą wypaść przedmioty z zabijanych przeciwników. Mogą jednak wypaść jedynie przedmioty "składowe". Walki te zazwyczaj nie należą do zbyt trudnych, zwłaszcza te pierwsze. Chodzi mi o 3 pierwsze walki, odbywające się po 1. wspólnym dobieraniu, w których walczymy z kolejno: 2 stworami walczącymi wręcz, 2 stworami walczącymi wręcz oraz 1 stworem-czarodziejem, 2 stworami walczącymi wręcz i 2 stworami-czarodziejami. W następnej rundzie PvE czekają na nas 3 Skalniaki (Golemy). Trzeba na nich uważać, gdyż gdy jeden z nich zginie, pozostałym żywym punkty życia odnawiają się do max. Polecam na tę rundę dla początkujących graczy ustawić naszą drużynę po naszej prawej stronie. Po Skalniakach czekają na nas Mroczne Wilki w ilości 4 Pomniejsze Wilki i 1 Mroczny Wilk. Zachowują się oni jak Assasyni na początku meczu - skaczą (jeśli mogą) na tyły najbardziej oddalonego od nich bohatera i starają się go razem wykończyć, co w większości sytuacji im się udaje. Po Mrocznych Wilkach czeka nas walka z 5 Brzytwodziobami. Ich umiejętność to: gdy jeden z nich zginie, pozostałe dostają zwiększoną prędkość ataku i zamieniają się w większe Brzytwodzioby (takie jak 1 na początku walki). Po tych stworkach czeka na nas walka ze Smokiem. Jest to potężny potwór, który zniszczy większość jednostek na ilość ataków odpowiadającą ilości gwiazdek atakowanego bohatera. Ataków tego monstrum da się jednak uniknąć efektami za to odpowiedzialnymi (np. synergia Yordli, umiej. Shena). Należy dodać, że ataki tego potwora zadają obrażenia bohaterom znajdującym się za aktualnie atakowanym championem. Po Smoku zawalczymy na Starszego Smoka. Jest on potężniejszą wersją swojego poprzednika. Po Starszym Smoku przyjdzie nam się zmierzyć z... Heroldem! Jest on potężnym przeciwnikiem,który na początku walki wykonuje szarżę w kierunku naszych bohaterów (nie jestem do końca pewien, od czego zależy kierunek jego szarży, jednak przypuszczam, że zależy on od ilości znajdujących się w jednym miejscu bohaterów). Osobiście nigdy nie miałem tak długiej gry, która ciągnęła by się aż do przeciwnika po Heroldzie, jednak słyszałem, że jest to Baron Nashor. Nie wiem co on robi, jak bardzo jest potężny, czy może się poruszać i jakie są jego umiej. specjalne, dlatego nie mogę nic o nim powiedzieć. Nawet nie jestem pewien, czy występuje w TFT.
    3. Walka PvP - jest to najczęstsza forma walki z przeciwnikami, gdyż występuje ona aż 5 razy w każdym etapie oprócz 1. (w nim nie ma ani jednej walki PvP). W niej przyjdzie nam się zmierzyć z armią innego gracza wraz z jego obecnością podczas starcia. Jest jednak szansa, iż będziemy się mierzyć z klonem armii losowego gracza, jednak nie możemy walczyć na sklonowaną własną armię. Sklonowana armia nie czerpie bonusów z synergii w niej występujących, dlatego walka z klonem armii jest po prostu łatwiejsza od jej oryginału z graczem na czele. Walka z klonem odbędzie się jedynie, gdy graczy pozostałych przy życiu jest nieparzysta liczba.
      Za każdą walkę którą przegramy, tracimy punkty życia, jeśli natomiast wygramy, a armia na którą to się stanie będzie dowodzona przez innego gracza (będzie przy niej Mała Legenda tego gracza na mapie na której odnieśliście zwycięstwo) to otrzyma on obrażenia. Oznacza to, że mimo zwycięstwa nie zadacie obrażeń w przypadku walki PvE oraz walki z klonem. Ilość otrzymanych i zadanych obrażeń zależy od ilości pozostałych przy życiu jednostek. Na każdą walkę przypada 40 sekund walki. Jeśli ten czas minie, a starcie dalej będzie się toczyć, dojdzie do remisu - obaj gracze otrzymają obrażenia zależne od ilości żywych jednostek ich rywala.
      Etapy wyglądają następująco:
    • 1. etap zaczyna się 1. dobieraniem, które jest swego rodzaju wyścigiem (opisałem co mam na myśli wyżej w podpunkcie 1. - Wspólne wybieranie). Po "Karuzeli" czekają nas 3 rundy PvE (również opisane wyżej, jednak w podpunkcie 2. - Walka PvE).
    • 2. i wszystkie następne etapy wyglądają następująco: 3 walki PvP, wspólne dobieranie, 2 walki PvP i walka PvE.

    - Zakończenie:

      Dzięki za przeczytanie mojego kolejnego artykułu z gry League of Legends! Mam nadzieję, że mimo swojej długości został on przeczytany chociaż przez jedną osobę do końca i się podobał wszystkim. Jest to (tak jak jest napisane w tytule) 1. część całej serii poradników do TFT. W następnej części skupimy się prawdopodobnie na ekonomii, a jeśli chcielibyście abym poruszył inny temat, zapraszam śmiało do swoich sugestii w komentarzach!
      Pozdrawiam i życzę udanego tygodnia,
     Nolio

    1 sierpnia 2019 16:19 324
    0

    Tak trzymaj łapka :-)

    1 sierpnia 2019 18:22 324
    0

    wielka szkoda że ten artykuł trafił na forum, bo jest naprawdę dobry

    2 sierpnia 2019 13:18 324
    0

    Dobry artykuł

    21 sierpnia 2019 00:48 324
    0

    fajny artykul

    21 sierpnia 2019 09:08 324
    0

    spoko artykułek

    21 sierpnia 2019 16:47 324
    0

    Artykuł okej.

    21 sierpnia 2019 19:29 324
    0

    Gram w lola i bardzo fajna gierka

    21 sierpnia 2019 22:24 324
    0

    Aby skomentować musisz być zalogowany!

    Zaloguj się